Historia czekolady


Historia Czekolady:

Czekolada z łacińskiego oznacza – gorzka woda.

To wyrób cukierniczy sporządzany z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego lub tłuszczu cukierniczego, środka słodzącego i innych dodatków.

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć osobę, która by nie lubiła czekolady. Każdy ją uwielbia za jej wspaniały smak oraz zapach. Abyśmy zrozumieli dlaczego czekolada pobudza wyobraźnię milionów osób na świecie, odbędziemy podróż w czasie.

Skąd się bierze czekolada?

Kakaowiec właściwy- jest to gatunek wiecznie zielonego drzewa, które rośnie tylko w tropikach. Wymaga on gorącego, wilgotnego klimatu oraz cienia. Osiąga wysokość 10-15 m, ma skórzaste ciemnozielone liście oraz małe różowe kwiatki. Owoc kakaowca kształtem przypomina naszego ogórka. Ma on około 20-30 cm długości. Jest słodki w przeciwieństwie do ukrytych w jego białym miąższu nasion. W każdym owocu kakaowca znajduje się 30-40 czerwonych lub brunatnych ziaren o wielkości 2-3cm. To właśnie z tych nasion wytwarza się dziś kakao, masło kakaowe i czekoladę.

Cofnijmy się o 2500lat. Rozwija się największa prekolumbijska cywilizacja Majów. Ulubionym napojem elit staje się czekolada z pianką. Smakowała zupełnie inaczej niż dzisiejsza czekolada. Majowie mieszali ją z pikantną papryką, chili i miodem dzikich pszczół albo z kukurydzą. By uzyskać piankę, wielokrotnie przelewali płyn z naczynia do naczynia. Taki gorzkawy napój był elementem uroczystości państwowych, pito go również podczas obrządków weselnych, a narzeczeni,którzy składali sobie przysięgę małżeńską, w dowód swojej miłości wręczali sobie po kilka ziaren kakao.

Nasiona kakaowca były również środkiem płatniczym, np. za królika trzeba było zapłacić 10ziaren, niewolnika 100 ziaren.

Od Majów plantację kakaowe oraz tradycję przyrządzania czekolady otrzymali Aztekowie.

Jak kakao trafiło do Europy?

Jedni twierdzą, że kakao Aztekom wykradł Hiszpan przy pomocy oddziały liczącego 500 żołnierzy.

Jednak pierwszym Europejczykiem, który docenił wartość kakaowego ziarna był Krzysztof Kolumb, który przywiózł je z Indii.

Dostrzegając wielki potencjał ukryty w kakaowych ziarnach, Hiszpanie zaczęli eksperymentować: zamiast z zimną wodą mieszali kakaowy proszek z wrzątkiem, zrezygnowali z chili i miodu,a dodawali cukier i wanilię, cynamon, anyż i pieprz. Przestali przelewać napój z naczynia do naczynia- piankę otrzymywali mieszając drewnianą specjalną matewką. Tak doprecyzowana czekolada podbiła hiszpański dwór, a następnie całą Europę. Dostojnicy, którzy gościli w Madrycie delektowali się aromatem i smakiem ciemnobrązowego napoju, a legenda o jego niezwykłych właściwościach szybko rozniosła się po europie. Niestety pić czekoladę można było tylko na hiszpańskim dworze, a sekret jej przyrządzania był tajemnicą państwową. Receptury strzeżono wiele lat, aż udało się ją wykraść pewnemu przebiegłemu florentyńczykowi. Wtedy właśnie świat oszalał na punkcie czekoladowego napoju.

W XVII w damom tak zasmakował ten napój, że piły go nawet podczas mszy.

Przez wiele lat napój ten był dostępny tylko dla elit, gdyż był bardzo drogi.

Czekolada jaką pijemy obecnie zapoczątkowali Anglicy, to oni zastąpili wodę mlekiem, aby uzyskać aksamitną, gęstą konsystencję dodawali utarte z cukrem jajka.

Wielkim miłośnikiem czekolady został August II Sas, który zasiadł na tronie polskim. Prawdopodobnie to on w Polsce wprowadził modę na picie czekolady.

Natomiast pierwsza oryginalna polska pitna czekolada powstała w ok. 1859r- twórcą jej receptury był najsłynniejszy polski cukiernik Ernest Karol Wedel. Jej skład do dziś jest jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic firmy.

Bez filiżanki czekolady nie mogło się odbyć spotkanie towarzyskie, z czasem jednak kakao zaczęto wykorzystywać do innych potraw, deserów. W połowie XVII w powstały pierwsze batony ze zmielonego i sprasowanego ziarna z dodatkiem orzechów, suszonych owoców i kwiatów. Robiono również pastylki oraz lody, a Włosi przyrządzali z kakaowym proszkiem nawet zupy oraz makarony. Nie ustawały prace nad doskonaleniem technologii przerobu nasion kakao. Roztarte na proszek ziarno ugniatano z dodatkiem cukru, cynamonu, wanilii, aromatu piżmowego. Otrzymywana w ten sposób masa zawierała bardzo dużo tłuszczu, który osadzał się na powierzchni i nie wyglądał apetycznie. Próbowano zmniejszyć jego zawartość, udało się to w 1824r Holendrom. Udało im się wycisnąć 50% masła, dzięki temu powstał oczyszczony, kruchy placek, z którego po zmieleniu otrzymywano kakao w proszku jakiego obecnie używamy. W 1846r w Anglii powstała pierwsza tabliczka czekolady, następnie czekoladowe jajka wielkanocne- jednak wyroby czekoladowe nadal były towarem luksusowym. W 1875r. Do czekoladowych liderów dołączyli Szwajcarzy, którzy wyprodukowali pierwszą mleczną czekoladę- dodając do niej ciepły wynalazek Henriego Nestle- mleko skondensowane. Powstawały kolejne pomysły i eksperymenty m.in. czekolady nadziewane, dmuchane, białe, dzisiaj ta lista liczy kilka tysięcy pozycji i co roku pojawiają się nowe produkty.

Jak powstaje czekolada???

Drzewo kakaowe ta wiecznie zielona roślina rośnie w klimacie tropikalnym i owocuje cały rok. Można ją rozpoznać po błyszczących liściach i różowych kwiatach, które następnie zmieniają się w duże, podłużne owoce. W każdym z nich znajduje się kilkadziesiąt kakaowych ziaren. Po wydobyciu ziaren z wielkiego „etui” trzeba pozostawić je mniej więcej na tydzień na bananowych liściach. Przez ten czas dochodzi do specyficznej fermentacji. Później ziarna się suszy i praży, a następnie wyciska się z nich tłuszcz i wytwarza miazgę.